The 108th Annual Baby Parade Video and Results

The 108th Annual Baby Parade Video and Results

1964
SHARE

The 108th annual Baby Parade went off on the Ocean City Boardwalk in Ocean City, NJ on Thursday evening under spectacular blue skies and relatively mild temperatures.

Crowds lined the parade route between Sixth Street and 12th Street to see the procession of young children dressed in different themes.

Photo engraver Leo Bamberger founded the Parade in 1909. It remains the longest continuously held Baby Parade in the country.  The complete list of award winners follows:

 

Hanscom Award
# 513 –  Kevin Kohlmann – Jaws Boat
Dahlhausen Award
# 301 – Michael Olender, Brooke Olender, Kevin Olender, Hadley Olender – On Top Of The World In Ocean City

 

Bamberger Award
# 706 – Isla Goldstein, Ella Cellini, Olivia Cellini, Celia Cellini – Prettiest “Pearls” in O’Sea
Canale Award
# 700 – Eddie Kloss – Fire Engine Eddie
Most Outstanding Twins or Triplets
# 408 – Sawyer and Savannah Pierce – Two Peas In A Pod
Greatest Distance Traveled
#410 – Oliver Machado – Surfer Baby
Division A Section 100 Winner
# 107 – Guilianna LaMota and Jacob Pensky – The Crayon Cousins
Division A Section 100 Runner Ups
# 112 – Thomas Dickinson Jr. – Ocean City’s Little Engine That Could
# 109 – Asher Smith – Flying (Hi)gh in OCNJ
Division A Section 200 Winner
# 201 – Jonathan Jones Carafa – Under the OC
Division A Section 200 Runner Ups
# 202 – Noah, Grace and Eve Brockman – Sleeping Beauty Crew
# 200 – Avery Watts – Queen Bee
Division A Section 300 Winner
#300 – Teagan and Delia Beyer – Ride The Tide
Division A Section 300 Runner Ups
# 304 – Mia Hood – Mer-made for Ocean City
# 302 – Livia Schwegel – Fancy Dress Working
Division B Section 400 Winner
# 407 – Angela Marino – Tinkerbell’s Hideaway, Ocean City
Division B Section 400 Runner Ups
# 408 – Sawyer and Savannah Pierce – Two Peas in a Pod
# 409 – Sequia Hodak – Miss Crazy Pants
Division B Section 500 Winner
# 500 – Travis Duncan – Kissing Booth
Division B Section 500 Runner Ups
# 506 – Lillian Albright – Steamboat Lily
# 508 – Jacob Lynch and Savannah Moulen – There’s No Place Like Gnome, OC
Division B Section 600 Winner
# 604 – Patrick Vorobec, Joseph Dever, Brian Dever and Kevin Dever – Emojis in OC
Division B Section 600 Runner Ups
# 603 – Smith, Serafin and John O’Hearn – Watch Me Grow
# 600 – Naomi Gandy, Sophia Gandy and Mariahna Davis-Dale – Quidditch, Anyone?
Division C Winner
# 705 – Sophia and Gloria Neal – Forecasting Another Great Year Of Fun!
Division C Runner Ups
# 702 – Giovanni Stanley, Alberto Stanley and Gianna Marie Risley – Pirates of the Caribbean: Babies Tell No Tales
# 701 – Kaydence and Fiona Bleiler – Gilligan’s Island
Best Float
Ocean City Theatre Company Spotlight Performers Show Choir “Teen Beach Movie Medley”
Best Musical Act
Hobo Band